GRADUATE STUDIES

3 Minute Thesis

 

site header

The Final - 21st March 2013

Results of the 2013 competition:

1st place - Xiaoqian Liu (Education)

2nd place - Ryley Beddoe (Civil Engineering)

People's Choice - Alaa al-Helaili (Physiology - DBMS)

 


2013 Photo Gallery

(photos by Chi Yan Lam)

Judges  Dr Steven Liss, Principal Daniel Woolf, Linda Ann Daly, Ann Lukits, Hon Peter Milliken P.C. with finalists 2013

Alaa Al-Helaili (Physiology) presenting in the final 2013

Ryley Beddo (Civil Engineering) presenting in the final 2013

Heather  Ridgway (Rehabilitation Science) presenting in the final 2013

Judges and the 3 minute countdown!

The audience enjoy the presentations of the final 2013

Judges, Principal Daniel Woolf and Hon. Peter Milliken P.C., 2013 final

Sharief Oteafy presenting in the final 2013

Xiaoqian Liu (Education) presenting in the final 2013

Finalists 2013

Xiaqian Liu (Education)receiving 2013 winners cheque from Principal Daniel Woolf

Vice Provost & Dean, School of Graduate Studies, Dr Brenda Brouwer with Queen’s representatives for the Ontario 3MT competition, Xiaoqian Liu and Ryley Beddoe, with Principal Daniel Woolf 2013 final

Haroon Malik presenting in the final 2013

Mitchell Anderson (Physics) presenting in the final 2013

Volunteers preparing for 2013 3MT competition

Heat 2 participants – 2013 competition

Ryley Beddoe, winner of Heat 1 receives her prize from Dr Judy Cipot-Wechsler (Dupont)

Sharief Oteafy, 3rd place heat 1 receives his prize from Dr Brian Bennett (DBMS)

Joel Roediger,  runner up heat 1 receives his prize from Harry Smith (University Secretariate)

Ryley Beddoe, winner of Heat 1 receives her prize from Dr Judy Cipot-Wechsler (Dupont)

Heat 1 participants & judges – 2013 competition

Heat 1 participants – 2013 competition

Frank Secretain (Mechanical & Materials Engineering), People’s Choice winner Heat 2, receives his prize from Janice Mady (Innovation Park),

from Janice Mady (Innovation Park), Laurelle Veloce (Physics) 3rd place Heat 2, receives her prize from Dr Robert Knobel

Haroon Malik (Computing) 2nd place Heat 2, receives his prize from Kristyn Wallace (Queen’s communications)

Nida Latif (Psychology) winner of Heat 2 receives her prize from Associate Dean, School of Graduate Studies, Dr Kim McAuley

Volunteers helping set up

Devon Abel (Rehabilitation Science), presenting heat 3

Volunteers helping set up

Devon Abel (Rehabilitation Science), presenting heat 3

Heather Ridgway (Rehabilitation Science), presenting heat 3

Xiaoqian Liu (Education), presenting heat 3

Alyssa Kirlin (Biochemistry) presenting heat 3

Rana Pishva (Psychology) presenting heat 3

Xiaoqian Liu (Education), presenting heat 3

Alaa Al-Helaili (Physiology) presenting heat 3

Alaa Al-Helaili receives People’s Choice Award from Peter Gallant (Endotec)

Heat 3 finalists

Xiaoqian Liu (Education) receives her prize from Dr Laurene Ratcliffe in heat 3

Heat 2 participants 2013

Heat 2 participants 2013

Associate Dean, Dr Kim McAuley presents Nida Latif (Psychology) with 1st prize in heat 2

Heather Ridgway (Rehabilitation Science), presented with her prize from Vice Provost and Dean SGS, Dr Brenda Brouwer in Heat 3.

Heat 3 participants and judges