Please enable javascript to view this page in its intended format.

Queen's University
 

Centre for Teaching and Learning

Aesculapian Lectureship Award

Nature of Award

The Lectureship awards may be made annually to a maximum of one (1) faculty member from each of Phase I, Phase IIA, Phase IIB, Phase IIC, and Phase IIE who is deemed to have made the most outstanding contribution to the education of students.

Nomination Criteria

Nominations are solicited from medical students as indicated above.

Nomination Procedure

Selection shall be made democratically in a manner devised by the outgoing class presidents. The award may be given to the same candidate more than once as an indication of a singular esteem and respect. Likewise, a class may choose to abstain from the giving of the award if it deems no suitable candidate is available.

Selection Process

The classes responsible for selecting the lectureship awards are as follows:

  • Term 1 - First year class
  • Term 2 - Second year class
  • Term 3 - Second year class
  • Phase II, Block C - Third year class
  • Phase II, Block E - Third year class

Presentation of Award

Awards are given at the annual general meeting of the Aesculapian Society. Each recipient shall receive a permanent record of their award and his/her name shall be engraved upon the permanent wall plaque to be kept on display.

Past Winners

      2013 Conrad Reifel, Anatomy, Term 1
      2013 Michael Sylvester, Family Medicine, Term 1
      2013 David Lee, Haematology, Term 2A
      2013 John Matthews, Haematology, Term 2A
      2013 Bob Connelly, Paediatrics, Term 2B
      2013 Kathleen Nolan, Paediatrics, Term 2B
      2013 Robyn Holden, Endocrinology, Term 3
      2013 Paul Malik, Cardiology, Term 3
      2013 Gregory Davies, Obstetrics and Gynecology, Term 4A
      2013 Alexandre Menard, Radiology, Term 4A
      2013 Stuart Reid, Neurology, Term 4B
      2013 Sean Taylor, Neurology, Term 4B
      2012 Conrad Reifel, Biomedical Sciences
      2012 Michael Sylvester, Family Medicine
      2012 David Lee, Haematology
      2012 Bob Connelly, Paediatrics
      2012 Sue Moffatt, Respirology
      2012 Paul Malik, Medicine
      2012 Romy Nitsch, Obstetrics and Gynaecology
      2012 Stuart Reid, Neurology
      2011 Not Awarded
      2010 Dr. Conrad Reifel, Anatomy
      2010 Dr. Michael Sylvester, Family
      2010 Dr. Michael Adams, Pharmacology
      2010 Dr. Stephanie Baxter, Ophthalmology
      2010 Dr. Sherif El-Delfrawy, Ophthalmology
      2010 Dr. David Lee, Hematology
      2010 Dr. Chris Parker, Respirology
      2010 Dr. Robyn Houlden, Endocrinology
      2009 Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology (Phase I)
      2009 Michael Sylvester, Family Medicine (Phase I)
      2009 Gordon Boyd, Neurosciences Studies (Phase IIA)
      2009 David Lee, Medicine (Phase IIA)
      2009 Peter Bryson, Obstetrics and Gynaecology (Phase IIB)
      2009 David Holland, Nephrology (Phase IIC)
      2009 Chris Parker, Respiratory and Critical Care, Physiology (Phase IIC)
      2009 Robyn Houlden, Endocrinology (Phase IIE)
      2008 Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology (Phase I)
      2008 Iain Young, Pathology and Molecular Medicine (Phase I)
      2008 Lindsay Davidson, Surgery (Phase IIA)
      2008 Paula James, Hematology (Phase IIA)
      2008 Allison Spiller, Neurology (Phase IIB)
      2008 Susan Moffatt, Medicine (Phase IIC)
      2008 Robyn Houlden, Medicine (Phase IIE)
      2007 Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology (Phase I)
      2007 Michael Sylvester, Family Medicine (Phase I)
      2007 Ruth MacSween, Medicine (Phase IIA)
      2007 John Matthews, Oncology/Hematology (Phase IIA)
      2007 James Owen, Psychiatry (Phase IIB)
      2007 Susan Moffatt, Respiratory and Critical Care, School of Medicine (Phase IIC)
      2007 Robyn Houlden, Medicine (Phase IIE)
      2006 Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology (Phase I)
      2006 John Matthews, Oncology/Hematology (Phase IIA)
      2006 Lewis Tomalty, Microbiology and Immunology (Phase IIA)
      2006 Michel Melanson, Neurology (Phase IIB)
      2006 James Owen, Psychiatry (Phase IIB)
      2006 Susan Moffatt, Respiratory and Critical Care, School of Medicine (Phase IIC)
      2006 Rachel Pilkey, Nephrology (Phase IIC)
      2006 Greg Davies, Obstetrics and Gynaecology (Phase IIE)
      2006 Robyn Houlden, Endocrinology (Phase IIE)
      2005 Jackie Duffin, History of Medicine (Phase I)
      2005 Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology (Phase I)
      2005 John Matthews, Oncology/Hematology (Phase IIA)
      2005 Renee Fitzpatrick, Psychiatry (Phase IIB)
      2005 Susan Moffatt, Critical Care (Phase IIC)
      2005 Rachel Pilkey, Nephrology (Phase IIC)
      2005 Robyn Houlden, Endocrinology (Phase IIE)
      2004 Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology (Phase I)
      2004 John Matthews, Oncology/Hematology (Phase IIA)
      2004 Lewis Tomalty, Microbiology and Immunology (Phase IIA)
      2004 Michel Melanson, Neurology (Phase IIB)
      2004 David Holland, Nephrology (Phase IIC)
      2004 Robyn Houlden, Endocrinology (Phase IIE)
      2004 Jerome Simon, Medicine (Phase IIE)
      2003 Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology (Phase I)
      2003 John Matthews, Oncology/Hematology (Phase IIA)
      2003 Michel Melanson, Neurology (Phase IIB)
      2003 Chris Parker, Respiratory and Critical Care, Physiology (Phase IIC)
      2003 Jerome Simon, Medicine (Phase IIE)
      2002 Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology (Phase I)
      2002 John Matthews, Hematology (Phase IIA)
      2002 Michel Melanson, Neurology (Phase IIB)
      2002 Anthony Sanfilippo, Cardiology (Phase IIC)
      2002 Peter O'Neill, Obstetrics and Gynaecology (Phase IIE)
      2001 Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology (Phase I)
      2001 John Matthews, Hematology (Phase IIA)
      2001 Doug Munoz, Medicine (Phase IIB)
      2001 Susan Moffatt, Medicine (Phase IIC)
      2001 Jerry Simon, Gastroenterology (Phase IIE)

Kingston, Ontario, Canada. K7L 3N6. 613.533.2000