Centre for Teaching and Learning

Centre for Teaching and Learning
Centre for Teaching and Learning

Faculty of Health Sciences

Health Sciences Education Award

To recognize excellence in teaching.

This year's recipient is:

2016 - 2017 Anne O'Riordan, School of Rehabilitation Therapy
2016 - 2017 Andrea Winthrop, Department of Surgery

To learn more about the Health Sciences Education Award.

Nature of Award

To recognize excellence in teaching.

Nomination Criteria

The award has been established to recognize excellence in a range of teaching methods (small group, seminar, one on one supervision, lecture etc), course or curriculum design, course organization, development of learning resources education technology, evaluation and innovation.

Nomination Procedure

Students and Peers can nominate a candidate by completing a nomination form and submitting it to the Health Sciences Education Office by the deadline provided.

Selection Process

The committee will review and rank each application containing supporting documentation to ascertain whether the material exhibits excellence in teaching, a new or innovative approach, informed by external sources e.g. literature, and evidence of an impact on student learning. In making their selection the Committee will place emphasis on innovative approaches in education and ensuring that the teaching method or innovation is clearly linked to research studies and literature concerning the methods and activities of teaching.

Presentation of Award

The successful nominees receive a congratulatory letter of notification from the Office of Health Sciences Education as well as have their names displayed on a plaque that is located in Botterell Hall.

Past Winners

2016 - 2017 Anne O'Riordan, School of Rehabilitation Therapy
2016 - 2017 Andrea Winthrop, Department of Surgery
2015 - 2016 Heather E. Murray, Emergency Medicine
2014 - 2015 Ken Rose, Department of Biomedical and Molecular Medicine
2014 - 2015 Renee Fitzpatrick, Psychiatry
2013 - 2014 Marian Luctkar-Flude, School of Nursing
2013 - 2014 Adrian Baranchuk, Department of Medicine
2012 - 2013 Margaret Jamieson, Rehabilitation Therapy
2011 - 2012 Damon Dagnone, Emerging Medicine
2011 - 2012 Laurie Gedcke-Kerr, Nursing
2010 - 2011 Michael Adams, Pharmacology
2009 - 2010 Vinay Singh, Biochemistry
2008 - 2009 Thomas Massey, Pharmacology and Toxicology
2006 - 2007 Brenda Brouwer, Rehabilitation Therapy
2006 - 2007 Les MacKenzie, Anatomy and Cell Biology
2006 - 2007 Myron Szewczuck, Microbiology and Immunology
2005 - 2006 Dianne Delva, Family Medicine
2005 - 2006 David Hurlbut, Pathology and Molecular Medicine
2005 - 2006 Nancy Martin, Microbiology and Immunology
2005 - 2006 Steven Smith, Biochemistry
2004 - 2005 Danielle Blouin, Emergency Medicine
2004 - 2005 Lindsay Davidson, Surgery
2003 - 2004 Christopher Mueller, Biochemistry
2003 - 2004 Leda Raptis, Microbiology and Immunology
2002 - 2003 Wally Bartfay, Nursing
2002 - 2003 Ena Howse, Nursing
2002 - 2003 Andrew Kropinski, Microbiology and Immunology
2002 - 2003 Brian Milne, Anesthesiology
2002 - 2003 Ross Morton, Medicine
2002 - 2003 Simon O'Brien, Psychiatry
2002 - 2003 Andre Tan, Otolaryngology
2001 - 2002 Robert Connelly, Pediatrics
2001 - 2002 Shirley Eastabrook, Nursing
2001 - 2002 Diana Hopkins-Rosseel, Rehabilitation Therapy
2001 - 2002 Andrew Kropinski, Microbiology and Immunology
2001 - 2002 Robert McGraw, Emergency Medicine
2001 - 2002 Jennifer Medves, Nursing
2001 - 2002 Kathleen Norman, Rehabilitation Therapy
2001 - 2002 Peggy Pritchard, Microbiology and Immunology
2001 - 2002 Nasreen Robert, Psychiatry
2001 - 2002 Michelle Villeneuve, Rehabilitation Therapy
2000 - 2001 Albert Clark, Biochemistry
2000 - 2001 John Davidson, Surgery
2000 - 2001 Jackie Duffin, History of Medicine
2000 - 2001 Peter Galbraith, Medicine
2000 - 2001 Ross Morton, Medicine
1999 - 2000 Terry O'Brien, Emergency Medicine
1998 - 1999 Susan Moffatt, Medicine
1998 - 1999 James Owen, Psychiatry
1998 - 1999 Stephen Pang, Anatomy and Cell Biology
1997 - 1998 Michael Adams, Pharmacology and Toxicology
1997 - 1998 Mark Bisby, Physiology
1996 - 1997 Ted Ashbury, Anesthesiology
1996 - 1997 Diana Hopkins-Rosseel, Rehabilitation Therapy
1996 - 1997 Ronald Wigle, Medicine
1995 - 1996 James Brien, Pharmacology and Toxicology
1995 - 1996 Eugene Dagnone, Emergency Medicine
1995 - 1996 Aubrey Groll, Medicine
1994 - 1995 Gloria Delisle, Microbiology and Immunology
1994 - 1995 Paul Fenton, Diagnostic Radiology
1994 - 1995 Michael O'Connor, Emergency Medicine
1994 - 1995 Lewis Tomalty, Microbiology and Immunology
1993 - 1994 William Depew, Medicine
1993 - 1994 John Geddes, Family Medicine
1993 - 1994 Neil Piercy, Obstetrics and Gynaecology
1992 - 1993 Isaac Dwosh, Rheumatology
1992 - 1993 Gerald Marks, Pharmacology and Toxicology
1992 - 1993 Karen Schultz, Family Medicine
1991 - 1992 Richard Birtwhistle, Family Medicine
1991 - 1992 Vivien Ludwin, Bracken Library
1991 - 1992 Suzanne Maranda, Bracken Library
1991 - 1992 Hugh Pross, Medicine
1990 - 1991 Diana Hopkins-Rosseel, Rehabilitation Therapy
1990 - 1991 Kenneth Mackie, Diagnostic Radiology
1990 - 1991 Robert Reid, Obstetrics and Gynaecology
1989 - 1990 Laurington Da Costa, Medicine
1989 - 1990 Heather Onyett, Pediatrics
1989 - 1990 Kenneth Rose, Physiology