Queen's Gazette | Queen's University

Search form

For the Record: Sept. 21

For the Record provides postings of appointment, committee, grant, award, PhD examination, and other notices set out by collective agreements and university policies and processes. It is the university’s primary vehicle for sharing this information with our community.

The next issue of For the Record will be published Thursday, Oct. 5. The deadline for submitting information is Tuesday, Oct. 3. For the Record is published bi-weekly throughout the academic year and monthly during the summer.

Submit For the Record information for posting to Gazette Editor Andrew Carroll.

COMMITTEES

Headship Selection Committee, Robert M. Buchan Department of Mining

P. D. (Takis) Katsabanis’ term as head of the Robert M. Buchan Department of Mining ends June 30, 2018. 

In accordance with the terms of Article 41 of the Collective Agreement between Queen’s University Faculty Association and Queen’s University, a selection committee will be formed to consider the present state and future prospects of the department, and to assist the provost and vice-principal (academic) in the selection of a department head. Members of the bargaining unit will elect five members. Faculty, staff and students are also invited to nominate staff and students from the Robert M. Buchan Department of Mining and faculty from cognate disciplines, for membership on the selection committee. Nominations should be sent to Dean Kevin Deluzio (Chair), c/o Dayna Smith, Faculty of Engineering and Applied Science by Oct. 27, 2017. 

Headship Selection Committee, Department of Mechanical and Materials Engineering

Dr. Christopher Mechefske’s term as acting head in the Department of Mechanical and Materials Engineering ends Dec. 31, 2017. 

In accordance with the terms of Article 41 of the Collective Agreement between Queen’s University Faculty Association and Queen’s University, a selection committee will be formed to consider the present state and future prospects of the department, and to assist the provost and vice-principal (academic) in the selection of a department head. Members of the bargaining unit will elect five members. Faculty, staff and students are also invited to nominate staff and students from the Department of Mechanical and Materials Engineering and faculty from cognate disciplines, for membership on the selection committee. Nominations should be sent to Dean Kevin Deluzio (Chair), c/o Dayna Smith, Faculty of Engineering and Applied Science by Oct. 27, 2017. 

NOMINATIONS

Special Recognition for Staff Award

Do you know a staff member or team that goes above and beyond to make Queen’s a great place to work and study?

Nominations for the 2017 Special Recognition for Staff Award are now being accepted. The deadline to submit a nomination is Friday, Oct. 20.

The award recognizes staff members who consistently provide outstanding contributions during the workday to the learning and working environment at the university at a level significantly beyond what is usually expected. Some examples include improving the workplace efficiency, enhancing the quality of work life, providing outstanding customer service, or helping solve problems.

Last year’s winners were Sandra McFadden and Angela Street, Office of the University Registrar (Student Awards); Sandra Murray, Centre for Teaching & Learning; Ben Seewald, Advancement - Alumni Relations; Deborah Smith, Office of the University Registrar (Exams Office); and Melinda Knox and Kelly Blair-Matuk, Office of the Vice-Principal (Research) Team.

Information and nomination forms are available on the Queen’s Human Resources website.

SUCCESSFUL CANDIDATES

Job Title: Events Assistant (USW Local 2010)
Department: Alumni Relations and Annual Giving, Office of Advancement
Competition: J0617-0456
Successful Candidate: Jenny Knutsson

Job Title: Program Assistant (USW Local 2010)
Department: Continuing and Distance Studies, Faculty of Arts and Science
Competition: J0617-0534
Successful Candidate: Lise Yeatman (Continuing and Distance Studies)

Job Title: Lead Timetabling Administrator (USW Local 2010)
Department: Office of the University Registrar
Competition: J0617-0607
Successful Candidate: Dario Paola (OUR Administration)

Job Title: Senior Admissions Coordinator-Bader International Study Centre (USW Local 2010)
Department: Undergraduate Admissions and Recruitment Department
Competition: 2017-216
Successful Candidate: Thomas Gallini

Job Title: Research Program Coordinator (USW Local 2010)
Department: University Research Services
Competition: 2017-136
Successful Candidate: Alexandra B. Pedersen

Job Title: Loans Program Assistant (USW Local 2010)
Department: Office of the University Registrar
Competition: J0617-0625
Successful Candidate: Dustin Reid

Job Title: Head Coach, Men's Soccer
Department: Athletics & Recreation
Competition: 2017-208
Successful Candidate: Christian Hoefler

Job Title: Senior Development Officer (USW Local 2010)
Department: Faculty of Engineering and Applied Science
Competition: J0617-0848
Successful Candidate: Tyson Champagne

Job Title: Art Conservation Laboratory Technician (CUPE Local 254)
Department: Art History & Art Conservation
Competition: 2017-210
Successful Candidate: Terry O'Reilly (Studio BFA)

Job Title: Undergraduate & Office Assistant (USW Local 2010)
Department: Philosophy
Competition: J0617-0645
Successful Candidate: Noreen Haun (Studio BFA)

Job Title: Student and Faculty Liason
Department: International Centre for Advancement of Community Based Rehabilitation
Competition: J0617-0049
Successful Candidate: Ndinda Msiska

Job Title: Aboriginal Recruitment Representative (USW Local 2010)
Department: Four Directions
Competition: J0617-0265
Successful Candidate: Joseph Brant

Job Title: Steamfitter (CUPE Local 229)
Department: Physical Plant Services
Competition: 2017-201
Successful Candidate: WITHDRAWN

Job Title: Learning Management System Assistant (USW Local 2010)
Department: Faculty of Arts & Science- Continuing Distance Studies
Competition: J0617-0585
Successful Candidate: Sean Mayo

Job Title: Program Manager (USW Local 2010)
Department: Department of Medicine
Competition: J0717-0363
Successful Candidate: Genevieve Bureau

Job Title: Student and Faculty Liaison
Department: International Centre for the Advancement of Community Based Rehabilitation (ICACBR)
Competition: J0617-0049
Successful Candidate: Ndinda Msiska

Job Title: Coordinator of Academic Personnel (USW Local 2010)
Department: Faculty of Education-CTE
Competition: J0517-1012
Successful Candidate: Julie Lackie (Continuing Teacher Education)

Job Title: Program Assistant (USW Local 2010)
Department: Smith School of Business, Commerce Office
Competition: J0717-0071
Successful Candidate: Angie Loyst (Queen's Executive Education)

Job Title: Engineering Design Course Coordinator (USW Local 2010)
Department: Chemical Engineering
Competition: 2017-186
Successful Candidate: Ashwin Gupta

Job Title: Program Manager
Department: Smith School of Business
Competition: J0617-0652
Successful Candidate: Gang Tian

Job Title: Program Coordinator (USW Local 2010)
Department: Industrial Relations Centre
Competition: J0617-0366
Successful Candidate: Emily Culhane (QEE General Admin)

Job Title: Residence Program Coordinator (USW Local 2010)
Department: Residence Life, Housing & Ancillary Services
Competition: J0617-0015
Successful Candidate: Hayley McNamara

Job Title: Residence Life Coordinator (USW Local 2010)
Department: Residence Life, Housing & Ancillary Services
Competition: J0617-0563
Successful Candidate: Nathan Utioh

Job Title: Program Assistant (USW Local 2010)
Department: Art Conservation
Competition: J0617-0981
Successful Candidate: Stefanie Killen

Job Title: Administration to the Department Head (USW Local 2010)
Department: Biology
Competition: J0717-0436
Successful Candidate: Anne Dumont (Biology)

Job Title: Engineering Curriculum Developer (USW Local 2010)
Department: Faculty of Engineering and Applied Science
Competition: 2017-202
Successful Candidate: Mahsa Gholami

Job Title: Manager, Career Education and Coaching Services
Department: Smith School of Business
Competition: J0717-0216A
Successful Candidate: Emma Sutherland (The Business Career Centre)

Job Title: Communications Officer, Media Relations
Department: University Communications
Competition: J0617-0280
Successful Candidate: Dave Rideout

Job Title: Senior Financial Analyst (USW Local 2010)
Department: Gift Services, Office of Advancement
Competition: J0717-0439
Successful Candidate: Christa Walsh

Job Title: Administrative Assistant
Department: Mechanical and Materials Engineering, Faculty of Engineering and Applied Science
Competition: J0617-0305
Successful Candidate: Candace Chabot

Job Title: Office Assistant
Department: Electrical and Computer Engineering
Competition: J0717-0697
Successful Candidate: Cheryl Wright

Job Title: Associate Director, Master of Management Analytics
Department: Smith School of Business
Competition: J0717-0274
Successful Candidate: Patrick McLarty

Job Title: Research Assistant
Department: School of Rehabilitation Therapy
Competition: J0617-0414
Successful Candidate: Raminder Kaur

Job Title: Project Manager, SEAMO (USW Local 2010)
Department: Faculty of Health Sciences
Competition: 2017-143
Successful Candidate: Giselle Valarezo

Job Title: Executive Director, Marketing and Communications
Department: Smith School of Business
Competition: 2017-144
Successful Candidate: Nancy Evans

Job Title: Director, Master of International Business
Department: Smith School of Business
Competition: J0717-0272
Successful Candidate: Kerri Regan

Job Title: Lab Coordinator, Adolescent Dynamcis Lab
Department: Psychology
Competition: J0617-0797
Successful Candidate: Kenzie Bender

Job Title: Coordinator, Recruitment and Orientation
Department: Family Medicine
Competition: J0617-0056
Successful Candidate: Kim Wallace

Job Title: Undergraduate Program Assistant
Department: Department of Biomedical & Molecular Science
Competition: J0617-0638
Successful Candidate: Katie Flindall

Job Title: Internal Controls Manager
Department: Audit Services
Competition: 2017-055
Successful Candidate: Sanjiv Sandhu

Job Title: Senior Staffing Officer
Department: Faculty of Health Sciences
Competition: J0617-0938
Successful Candidate: Katie Roberts (Human Resources)

Job Title: Instructional Design Multimedia Support Analyst (USW Local 2010)
Department: Faculty of Arts & Science- Continuing & Distance Studies
Competition: J0717-0079
Successful Candidate: Martin Tan (Continuing & Distance Studies)

Job Title: Senior Research & Planning Analyst (USW Local 2010)
Department: Arts & Science Faculty Office
Competition: J0617-0048
Successful Candidate: Lydia Scholle-Cotton (ADV Gift Planning)

Job Title: Instructional Designer, Online Learning (USW Local 2010)
Department: Faculty of Engineering and Applied Science
Competition: J0717-0427
Successful Candidate: Simon Bailey (Faculty of Engineering and Applied Science)

Job Title: Lab Assistant (CUPE 254)
Department: Clinical Simulation Centre, Department of Medicine
Competition: J0717-0177
Successful Candidate: Nicole Hill

Job Title: Laboratory Technician (CUPE 254)
Department: Biomedical and Molecular Sciences
Competition: J0717-0120
Successful Candidate: Emilie Ward (Biomedical & Molecular Science)

Job Title: Laboratory Technician (CUPE 254)
Department: Biomedical and Molecular Sciences
Competition: J0717-0120
Successful Candidate: Shannyn MacDonald-Goodfellow (Biomedical & Molecular Science)

Job Title: Coordinator of Academic Personnel (USW Local 2010)
Department: Faculty of Education
Competition: J0517-1012
Successful Candidate: Julie Lackie

Job Title: Personal Counsellor (USW Local 2010)
Department: Student Welness Services
Competition: J0617-0358
Successful Candidate: Christina Ruggiero

Job Title: Business Analyst
Department: Information Technology Services
Competition: 2017-198
Successful Candidate: Carolyn Pratt

Job Title: Project Manager
Department: Canadian Institute for Military and Veteran Health Research (CIMVHR)
Competition: J0617-0669
Successful Candidate: Madelaine Meehan

Job Title: Cancer Research Study Coordinator
Department: Canadian Cancer Trials Group
Competition: J0617-1075
Successful Candidate: Conor Dellar

Job Title: Program Assistant (USW Local 210)
Department: Faculty of Engineering and Applied Science
Competition: J0617-0982
Successful Candidate: Deborah Leach (Financial Services)

Job Title: Outreach Coordinator (USW Local 210)
Department: Faculty of Engineering and Applied Science
Competition: J0517-1031
Successful Candidate: Desuree Vandendam

Job Title: Clinical Research Assistant
Department: Psychiatry
Competition: 2017-197/2017-R025
Successful Candidate: Ashleigh Forsyth

Job Title: Junior Analyst (USW Local 2010)
Department: Strategic Procurement Services
Competition: J0717-0227
Successful Candidate: Shannon Deline (Financial Services)

Job Title: IT Systems Coordinator (USW Local 2010)
Department: Geological Sciences
Competition: J0717-0393
Successful Candidate: Daniel Bullock

Job Title: Recruitment Representative (USW Local 2010)
Department: Undergraduate Admission
Competition: J0617-0802
Successful Candidate: Chandra Erickson

Job Title: Program Assistant (USW Local 2010)
Department: Cardiac, Circulatory and Respiratory Research Program, DBMS
Competition: J0617-1104
Successful Candidate: Ashleigh Schwehr (Smith School of Business)

Job Title: Academic Initiatives Coordinator
Department: Residences
Competition: J0717-0432
Successful Candidate: Olivia Winder

Job Title: Wardrobe Coordinator
Department: Dan School of Drama and Music
Competition: J0817-0301
Successful Candidate: Marianna Thomlison

Job Title: Audit Group - Team Leader
Department: Canadian Cancer Trials Group
Competition: J0717-0273
Successful Candidate: Scott Wilkes (Canadian Cancer Trials Group)

Job Title: Web Project Coordinator (USW Local 2010)
Department: Faculty of Law
Competition: J0717-0829
Successful Candidate: Matthew Fair

Job Title: Receptionist (USW Local 2010)
Department: Financial Services
Competition: J0717-0806
Successful Candidate: Frana Badour (Office of Advancement)

Job Title: Security Operation Specialist (USW Local 2010)
Department: Information Technology Services
Competition: 2017-225
Successful Candidate: Dan Boers (Information Technology Services)

Job Title: Payroll Administrator
Department: Financial Services
Competition: J0617-0586
Successful Candidate: Erica Moorhead

Job Title: Construction Project Coordinator (USW Local 2010)
Department: Physical Plant Services
Competition: J0617-0822
Successful Candidate: Pierre Bartkowiak and Abhishek Sharma

Job Title: Research Associate/Cytometry and Imaging Specialist
Department: Medicine
Competition: J0617-0684
Successful Candidate: Patricia Lima

Job Title: Divisional Secretary, Cardiology
Department: Medicine, Cardiology
Competition: J0617-0261
Successful Candidate: Andrea Mayfield