Please enable javascript to view this page in its intended format.

Queen's University
 

To view the full program with abstracts, click  here

Program for the 8th Annual I@Q conference

Thursday, March 6th

8:30- 10:00– Speaker’s Corner 
Session I - Contested History, Contested Truth

  1. Nichole Perera – The Coptic Church in Popular Fiction on the Eve of the Arab Spring: Youssef Ziedan’s Azazeel.
  2. Bronwyn Jaques – Canada at Peace and Soldiers at War: Canadian U.N. Soldiers in Korea, Egypt, and Vietnam.
  3. Molly- Claire Gillett – “The Huacas of the Spanish”: Expressions of Indigenous Religion in the Mythologies and Aesthetics of Colonial Andean Religious Sculpture.
  4. Maral Chouljian – The Influence of Dominic Mancini’s Sympathetic Chronicle in Shakespeare’s  Richard III.

8:30-10:00 – Seminar Room 
Session II - Identity

  1. Qian (Jane) Shui – The process of finding self and root in a society controlled and dominated by Whiteness power.
  2. Camilo Montoya-Guevara – Exploring the Impact of Captions on the Construction and Presentation of Colonial Latin American Cultural Identities.
  3. Michelle Polster – Nordic or Not: Examining the Future of Canada’s Prostitution Legislation.
  4. Clare Sheasgreen - Perceptions of Masculinity Among Male Varsity Rugby Players at Queen's.

10:00 Opening remarks and Keynote Speaker  

Opening remarks: Dr. Jill Scott, Vice Provost (Teaching and Learning)
"Fielding Questions: Undergraduate research and the question of discipline."

Keynote Speakers: Engineers without Borders 
"Queen’s Engineers Without Borders (EWB) Research and Development (R&D): A case study in local innovation."

11:00-12:30 – Speaker’s Corner
Session III – Restoration, Revolution, Revision and Reflection

  1. Jacqueline Omstead – Acting Out: Exploring Applied Theatre Practices in Canadian Correctional Facilities.
  2. Isabelle Duchaine – Politics are the Sport of the Student: The Latin American Student Movement in the 1960’s.
  3. Angela Du - Amelia Alderson Opie (1769-1853): The Cromer Notebook and the Poetics of Revision.
  4. Ian Longo - Infrared Reflectography of Edward Hopper's High Noon. 
11:00-12:30 – Seminar Room
  Session IV - Technology

  1. Sarah Bannister – Far from the Madding Cloud: How Social Media Has Changed the Riot Dynamic.
  2. Michael Hynes – A Distributed Computer System for Parallel Markov Chain, Monte Carlo.
  3. Dylan On - Investigating Digital (Re)Mediation in the Performing Arts.
  4. Callum Tomkins-Flanagan – Transhumanism as a Lens for Economic and Social Development.

12:30-1:00 – LUNCH

Lunch will be provided in Speaker's Corner

1:00-2:30 – Speaker’s Corner
Session V – Species and Mutations

  1. Mason L. Lam – The Effects of Plasticizers on Frog Malformation and the Hormone Axis.
  2. Evelyn Popiel – Why is That Plant Bald? A Study of pAG51 mutant Arabidopsis thaliana.
  3. Madelaine Baetz-Dougan – The Effect of Response Effort on Risk-Sensitive Decision Making in Pigeons (Columbia livia).

1:00-2:45 – Seminar Room 
Session VI – La langue, la parole, et le film. / Language, Word and Film. 

  1. Clara Dagenais – La condition humaine du scaphandre et du papillon.
  2. Laura Stephenson – La clé de l’inccompréhensible.
  3. Brynne Hayhurst-France – C’est quoi l’usage de la parole?
  4. Reagan Patrick – Arabic Linguistic Identity and the Tribal Confederacy of the Ghassan on the Eve of the Islamic Conquests.

     

2:45-3:00 - BREAK  

3:00-4:45 – Speaker’s Corner 
Session VII – Environmental policy and disruption

  1. Kelsey Watts – Land-Use Change Effects on Soil Quality in Prince Edward County, ON.
  2. Kyle Pakeman – Place matters for Health.
  3. Kira MacDougall, Connor C. Eddington, Shane R. de Solla, Valerie S. Langlois: The Effects of Two Phthalate Esters on Toxicity and Gene Expression After an Acute Exposure of Oryzias latipes.
  4. Brenna Owen – A Regime Paralyzed: An Exploration of Current Climate Politics and the Urgent Need for Reform.
  5. Natalie Beaton, Sam Hillman, Werdah Iqbal – Environmental Effects on Road Salting.

2:45-3: 45– Seminar Room  
Session VIII – Activism and Off-campus partnerships

  1. Kristin Geissler, Emily McTaggart, and Sarah Rosenblatt – Scale Implications in Studies of Landcover Change.
  2. Samantha Gamero – Artistotelian Ethics and Veganism.
  3. Imran Mouna – M462 Sports Cleats.

Friday, March 7th

8:30-11:30 – Speaker’s Corner 
Session IX – Le film, la femme et le rôle  (all of the sessions are in French) 

  1. Kaitlin Lewis - La fonction et le rôle de la représentation physique dans L'écume des jours de Michel Choudry.
  2. Kelly Kovacs - La femme dans les films français Dans la maison et Bleu: Une régression sociale?
  3. Jordan Ingola, Jessica Oh, Rebecca Tumino- Les röles des femmes à la perspective des narrateurs peu fiables.
  4. Julie Kim, Joanna Shi, Ashliegh Evelyn - La relation entre professeur et étudiant dans les films Dans la maison et Entre les murs et l'éducation idéal.
  5. Adrienne Carmichael, Tiara Dailleboust, Sydney Dubas - Étude sur le discours interculturel dans L'auberge espagnole.
  6. Jillian Stroud et Brittany Fox - Est-ce que nous parlons trop? Une étude sur les niveaux de la communication dans le monde d'aujourd'hui et la communication dans L'artiste.
  7. Alexandra Galanis - La représentation des femmes dans la forme littéraire et de film dans Tous les matins du monde.
  8. Danielle Figov et Lauren Polan-Couillard - L'analyse du film Aurore.
  9. Sydney Erdelyi - Le rôle du spectateur.
  10. Alison Hock, Caitlin Feller, Katie Edmonson - Analyse de la relation entre mère et sa fille dans L'amant.
  11. Brendan Crilly - La musique et son rôle dans le film Dans la maison.

BREAK 10:30-10:45

9:00 – 10:30 – Seminar Room 
Session X - Education, Children and Globalization

  1. Kelly Leslie – Long-Term Neurological Deficits in Child Survivors of Plasmodium falciparum Cerebral Malaria in Sub-Saharan Africa.
  2. Jennifer Mauel – Professors Without Borders: The Benefits of a Scholastic Mentoring Program.
  3. Mahima Lamba – Making the Case for Teaching Social Emotional Learning Through Children’s Literature.
  4. Enoch Lam – Investigating Benzene and metabolite meditated alterations in Nrf2 signalling in murine fetal liver cells.

10:45-11:45 – Seminar Room 
Session XI – Sex part 1

  1. Nicole Persall – Openness to Sexuality as a Predictor of Gender Non-Specificity of Visual Sexual Interest in Heterosexual Women.
  2. Andrea Gauthier – Exploring the Sexual Culture at Queen’s University.
  3. Galen Watts – Equality: A reasonable Limit for the Restriction of Pornography.

Session XII - Pizza with Posters 11:45-1:15

1:15-2:15 – Speaker’s Corner 
Session XIII – Sex - part 2

  1. Graham Hutchings – Individual Differences in Masturbation and Erotica Consumption Predicting Levels of Sexual Concordance.
  2. Erin Zadorozny – Ready or Not: Exploring Sexual Arousal with Women who Report Sexual Arousal/Desire Difficulties.
  3. Michelle McCowan – Sexual Concordance and Orgasm Consistency in Women.

1:15-2:15 – Seminar Room 
Session XIV – Gender

  1. Tamara Wallace – The Inability of the Victorian Gentleman to Reconcile Hedonism and Guilt in The Picture of Dorian Gray.
  2. Colleen Maillet – Transvestite, Harlot and Kingly Saints: Portraying Gender Ideals in Middle Byzantine and Anglo-Saxon Hagiography.

2:15-4:00 – Speaker’s Corner 
Session XV – Economy and Development

  1. Thomas Russell – The Effect of Quantitative Easing on Investment in the US and UK: An SVAR Approach.
  2. Graeme McKinnon-Nestman – A Different Kind of Subprime: Risk Management in Microcredit Lenders and Their Implications on Debtors.
  3. Jennifer Langill - Globalization Across the Disciplines : A Comparison of the Teaching of Globalization in Commerce and Global Development Studies at Queen's.

        Kingston, Ontario, Canada. K7L 3N6. 613.533.2000