Queen's University

University celebrates teaching excellence

 
2010-11-22
Leo Jonker, professor of mathematics and statistics, spoke about his passion for teaching at the teaching awards reception on November 17. Dr. Jonker was the 2005 Queen's University Chair in Teaching and Learning and a 13-time teaching award winner (Photo by Kaitlin McDonald, Centre for Teaching and Learning).

Several instructors and teaching assistants were recently recognized at an award ceremony for their outstanding contributions as educators and mentors.

The awards listed below are for the 2009-10 academic year unless otherwise noted.

University-Wide Awards

Christopher Knapper Award of Excellence in Teaching Assistance (Alma Mater Society)
Jon Gaboury, English; Eric Keske, Chemistry.

Frank Knox Award (Alma Mater Society)
Bill Newstead, Chemistry; Grahame Renyk, Drama

2010 Alumni Award for Excellence in Teaching (Queen's University Alumni Association)
David Strong, Engineering and Applied Sciences

2010 Chancellor A. Charles Baillie Teaching Award (Centre for Teaching and Learning)
Mark Weisberg, Law

Society of Graduate and Professional Students Teaching Assistant/Teaching Fellow Excellence Award (Society of Graduate and Professional Students)
Usman Mushtaq, Civil Engineering

Award for Excellence in Graduate Student Supervision (School of Graduate Studies)
Audrey Kobayashi, Geography; Roderick Lindsay, Psychology

Faculty of Applied Science

Applied Science First Year Teaching and Learning Award (Applied Science)
Fall 2009: Bill Newstead, Chemistry; Winter 2010: Somi Narayanan, Physics.

Civil Engineering Teaching Assistant Award (Civil Engineering)
Fall 2009: Doug Tomlinson; Winter 2010: Mark Nelson.

Civil Engineering Teaching Award (Civil Engineering)
Andy Take

Electrical and Computer Engineering Teaching Award (Electrical and Computer Engineering)
Second year: Ahmad Afsahi; Third year: Tom Dean; Fourth year: Al Freundorfer.

Teacher Assistant Award (Electrical and Computer Engineering)
Second year: Jonathan Green; Third year: Fei Chen; Fourth year: Ali Moallem.

Educational Excellence Teaching Assistant Award (Engineering Society)
Sean Abraham, Mathematics and Engineering

Golden Apple Award (Engineering Society)
Joshua Pearce, Mechanical and Materials Engineering

Golden Pillar Award (Engineering Society)
Brian Frank, Electrical and Computer Engineering

Faculty of Arts and Science

W.J. Barnes Teaching Excellence Award for Arts and Science Undergraduate Society (Arts and Science Undergraduate Society)
Dana Olwan, Women’s Studies; Robert Dennis, History.

Biology Award for Excellence (Demonstrators) (Biology)
Mark Conboy

Biology Department Student Council Award of Excellence in Teaching (Biology)
Chris Moyes

David Thomas Teaching Assistant Award (Chemistry) 
Andy Fraser

Department of Chemistry Award for Excellence in Teaching Assistance (Chemistry)
Gillian Mackey

Din Lal Teaching Assistant Award (Chemistry) 
Elize Ceschia

Fisher Scientific Teaching Award (Chemistry)
Zac Hudson

Graduating Class Award for Excellence in Teaching Chemistry (Chemistry)
Suning Wang

Varian Teaching Assistant Award (Chemistry) 
Nicole Day

William Patrick Doolan Award (Chemistry)
Patrick Cashin

Excellence in Teaching Assistance (School of Computing)
Ian Bentley

Howard Staveley Teaching Award (School of Computing)
Dave Dove
Honourable Mentions: James Cordy and Doug Wightman.

Department of Drama’s Faculty Award of Excellence (Drama)
Tim Fort

School of Environmental Studies Student’s Choice Professor of the Year Award (School of Environmental Studies Department Student Council)
Ryan Danby

School of Environmental Studies Student’s Choice Teaching Assistant Award (School of Environmental Studies Department Student Council)
Kris Hart

Geography DSC Award for Excellence in Teaching Assistance (Geography)
Melanie Bedore

Julian Szeicz Award for Excellence in Teaching (Geography)
Laura Cameron and Neal Scott.

W. A. Gorman Teaching Assistant Award (Geological Sciences and Geological Engineering)
Fall 2009 Chris Yakymchuk; Winter 2010 Geoff Reith.

Health Studies DSC Excellence in Teaching Award for Health Courses (School of Kinesiology and Health Studies)
Elaine Power

Physical and Health Education Student Association (PHESA) ‘88 Teaching Award (School of Kinesiology and Health Studies)
Theory: Brendon Gurd; Activities: Bill Sparrow.

School of Music Award for Excellence in Teaching (School of Music)
Stephanie Lind

Undergraduate Award for Excellence in Teaching Physics (Physics)
Geoffrey Lockwood

Graduate Teaching Award in Psychology (Psychology)
Mark Sabbagh

Teaching Assistant Prize in Psychology (Psychology)
Lindsay Schaeffer

Undergraduate Teaching Award in Psychology (Psychology)
Patricia Minnes

School of Business

Commerce ’89 Professor – Student Life Award
David McConomy

Commerce Society Teaching Award
Peter Kissick

Executive MBA Instructor of the Year Award
John Moore, Full-Time Program; Marc Busch, Cornell-Queen’s Executive MBA; James Detert, Cornell-Queen’s Executive MBA; Clinton Free, National Executive MBA; Clinton Free, Ottawa Executive MBA; Marc Busch, Queen’s Accelerated MBA.

Queen’s MBA Instructor of the Year Award
John Moore

Faculty of Education

Golden Apple Award
Jan Hartgerink

Rose A. Freeman Memorial Award
Terry Bridges and Shireen VanBuskirk.

Faculty of Health Sciences

Faculty of Health Sciences Education Award
Vinay Singh, Biochemistry

School of Medicine

2009 Aesculapian Lectureship Award (School of Medicine)
Phase I: Conrad Reifel, Anatomy and Cell Biology; Michael Sylvester, Family Medicine.

Phase IIA: David Lee, Medicine

Phase IIB: Gordon Boyd, Neurosciences Studies

Phase IIC: David Holland, Nephrology; Chris Parker, Respiratory and Critical Care.

Phase IIE: Peter Bryson, Obstretrics and Gynaecology; Robin Houlden, Endocrinology.

Clinical Skills Teachers in the School of Medicine Award of Excellence in Teaching (School of Medicine)
Phase 1: Henry Averns, Rheumatology; Jim Biagi, Medicine; Jay Engel, General Surgery; Christopher Frank, Medicine; Peter Froud, Oncology/Hematology; Cherie Jones-Hiscock, Psychiatry; Melanie Jaeger, Medicine; Heather Ostic, Family Medicine; Ken Reid, Surgery; Peggy Robertson, Family Medicine.

Phase 2A: Rene Allard, Anesthesiology; Henry Averns, Rheumatology; A. Cheung, Medicine; Linda O’Connor, Family Medicine; Louise Rang, Emergency Medicine; Peggy Robertson, Family Medicine.

Phase 2B: Paul Dungey, Emergency Medicine; Roy Ilan, Internal Medicine; Waitak Kong, Medicine; Diane Lu, Medicine; Michael O’Connor, Emergency Medicine; Arawn Therrien, Family Medicine.

Phase 2C: Peter Ellis, Neurosurgery; B. Farnell, Surgery; Roy Ilan, Internal Medicine; Linda O’Connor, Family Medicine; Rupa Patel, Family Medicine; Sanjay Ramachandran, Family Medicine; Gavin Shanks, Physical Medicine and Rehabilitation; Stephen Steele, Urology.

2010 E-Ward (School of Medicine)
Derek Tsang, Medicine; Dmitry Tsvetkov, Medicine.

PAIRO Excellence in Clinical Teaching Award (School of Medicine)
Christopher Smith, Internal Medicine

PAIRO Excellence in Undergraduate Teaching by a Resident (School of Medicine)
Noel Amaladoss, Psychiatry

Ron Wigle Mentorship Award (School of Medicine)
Raymond Viola

W. Ford Connell Award for Excellence in Teaching (School of Medicine)
Susan Moffatt, Medicine

Phase III Teaching Award (Department of Surgery)
Paul Belliveau, General Surgery; Sean Haslam, General Surgery Resident; Peter Hugh MacDonald, General Surgery; Conrad Watters, Surgery.

2010 Resident Prize for Excellence in Undergraduate Teaching (Department of Surgery)
Sean Haslam, General Surgery Resident

School of Nursing

Nursing ’84 Award for Excellence in Clinical Teaching 
Jane Tyerman

Reddick Award for Excellence in Nursing Education
Yr. I: Lewis Tomalty, Microbiology and Immunology
Yr. II: Marian Luctker-Flude, School of Nursing
Yr. III: Laurie Gedcke- Kerr, School of Nursing
Yr. IV: Melissa Raby, School of Nursing

School of Rehabilitation Therapy

2010 Blue Star Award for Teaching Excellence
Megan Edgelow and Elizabeth Sled.

Faculty of Law

2009 Law Students’ Society Career Achievement Award
David Stratas

Law Students’ Society (Sessional) Special Lecturer Award
Fall 2009: Dhaman Kissoon; Winter 2009: James Vigmond.

Law Students’ Society Teaching Excellence Award
Fall 2009: Donald Stuart; Winter 2009: Martha Bailey.

 

Copyright © Queen's University
Kingston, Ontario, Canada. K7L 3N6. 613.533.2000
Last updated at 3:38 pm EDT, Mon September 1, 2014
iTunes is a trademark of Apple Inc., registered in the U.S. and other countries.