Please enable javascript to view this page in its intended format.

Queen's University
 

 Alphabetical Listing: S - Z

Sabbath, David
Sack Goldblatt Mitchell Award in Labour Law, Employment Law and Human Rights
Sampson, John B.
Samworth Advocacy Prize
Sanders, Jean Shields
Saul, Honourable Dr. David
Saunders, Graham
Saunders, Lisa
Saxton, J. C. W.
Scace, Jean C.
Sceptre Investment Counsel Limited Award
Sceptre Investment Counsel Limited Award for Excellence
Schiff, Dr. and Mrs. Sydney
Schneiderman, I. Arthur
School of Medicine Bursary
School of Nursing 25th Reunion Award
School of Nursing Entrance
School of Rehabilitation Therapy Bursary
School of Religion Bursary
Schraven Brothers Scholarship
Schubert, Pauline
Schulich Leader Scholarship
Schultz, Sir John
Schwieg, Justin
Science 1911
Science 1922
Science 1923
Science 1928
Science 1941 (Auto-Engineering)
Science 1941 (Burs-Adm-Engineering)
Science 1944 (Auto-Engineering)
Science 1944 (Burs-Adm-Engineering)
Science 1945 (Auto-Engineering)
Science 1945 (Burs-Eng-Open)
Science 1946 (Auto-Admission)
Science 1946 (Auto-Engineering)
Science 1946 (Burs-Adm-Engineering)
Science 1947
Science 1948 (Auto-Engineering)
Science 1948 (Burs-Adm-Engineering)
Science 1948 (Burs-Eng-Open)
Science 1948 Mature Student
Science 1950
Science 1951
Science 1954
Science 1956
Science 1957
Science 1958
Science 1959
Science 1961
Science 1963
Science 1963 Ontario
Science 1965
Science 1966
Science 1968
Science 1971
Science 1977
Science 1982
Science 1989
Science 1995
Scotiabank Commerce Student Awards
Scotiabank Group Accessibility
Scotiabank Group Scholarship of the Americas
Scotiabank/Queen's University Leadership Award
Scott, Henderson - Liberal Arts Award
Scott, John
Scott, Sarah and Henry
Sculthorpe Family International Commerce Award
Secord, Joanne
Seeber, O. A.
Segsworth, A. E.
Segsworth, Robert F.
Semple, R. E.  
Senior, Charles R. Bursary
Senior Citizen Bursary
Serna, Susan J.
Sewards, Colin
Sheets, William and Patricia
Sheikh, Mehran Bibi
Shepherd, Geoffrey
Sherrard Kuzz LLP Prize in Labour Law, Employment Law and Administrative Law
Sherritt International Corporation Prize in Mining Engineering
Sherwood, John
Shibley, Laura
Shortt, Adam
Shortt, Elizabeth
Shotton, Robert
Silliman, William Mitchell
Simcoe County Scholarship
Simpson, Shirley
Sinnott, Brian
Skelding, Nan (Life Science)
Skelding, Nan (Math)
Slack, J. Bolton and Kathleen
Smails, R. G. H.
Small, Carolyn F. Memorial Award
Small, Sylvia
Smart, Raymond H. and Phyllis J. Scholarship in Applied Science
Smart, Raymond H. and Phyllis J. Scholarship in Music
Smith, Anne
Smith, Arthur
Smith, Catherine Gertrude (Milliken)
Smith, Christine
Smith, D. T.
Smith, Dean Applied Science
Smith, Dean Barry
Smith, Donald Malcolm
Smith, Dr. W.E.L.
Smith, Eleanor A.
Smith, Frances K.
Smith, Frazer
Smith, L. M. A.
Smith, Raleigh (Burs-Adm-Engineering)
Smith, Raleigh (Burs-Admission-Med)
Smith, Robert E.
Smith, Stephen J. R.
Smith, Susan
Smith, Trisha
Smith, Walter MacFarlane Prize in Chemistry
Smith, Walter MacFarlane Scholarship
Snider, Gordon A. Prize in History of Technology
Soberman, Dan
Sobey, D & R Atlantic
Society of Chemical Industry Student Merit Award
Somppi, Edward
Southam, Harry
Southam, Robert
Southern, Kenneth J.
Spaidal Bursary in Arts and Science
Spirit Award
Springer, Samuel
St. Thomas Entrance Award
Stackhouse, Richard G. International Awards
Stackhouse, Richard G./PwC
Stafford, Ann Eliza
Stantec Award in Civil Engineering
Staples, Mary E.
Steacy, Adiel
Steacy, Eva
Steacy, Harold
Sterne, E. T.
Stevens, Margaret
Stewart Bursary
Stewart Hamilton
Stewart MacDonald, Marion
Stewart, Ron
Stiles, Nancy
Stirk, Harry & Florence
Stirling, J. B.
Stirling, John B. Entrance
Stirling/Cape Entrance Scholarship
Stitt, James H.
Storwal International Inc. Scholarship
Stothart, Paul Memorial Award
Stott Prize in Nephrology
Stringer, Brisbin, Humphrey Prize in Labour Law
STRIVE Awards in Environmental Studies
Studd, Osborne
Sullivan, M.
Sullivan, T. R.
Suncor Inc. Employment Equity Bursaries
Surgenor, Robert
Sutherland, Robert
Sutherland, Robert - Jerome, Harry
Sutton Awards in the School of Business
Sutton Bursaries
Sutton International Study Award
Sutton Scholarship for Higher Education
Sutton, Dr. Isaac
Swainson, Donald
Sweezey, Robert
Sydenham Memorial Scholarship
Sydenham Old Boys' Scholarship
Szeicz, Julian
TAC Foundation/Dinah and John Emery Entrance Scholarship
Tai, Ho Ming
Tait-Rice, Hilda
Takamado, Prince Visiting Student
Takeda Scholarship in Family Medicine
Talcott, Helen
Talesnick, Irwin
Taylor, Allan (All)
Taylor, Allan R. (BISC)
Taylor, George
Taylor, Griffith
TD Bank Financial Group Bursaries
Teck Scholarship
Tierney, Mike
Telgmann
Thompkins, Russell
Thompson, Fran
Thompson, Peter McKinley
Thompson, W. R. Prize in Psychology
Thorburn, John
Thorburn, Professor Leopold
Thumm, Walter
Tierney, Mike
Timmins, L. H.
Tindall, Frank
Tobias, David and Pearl
Todd, Erie
Tonge, Colette
Topping Scholarship in Hebrew
Torkin Manes LLP
Toronto-Dominion Bank Higher Education Awards
Torys Prize in Business Law
Torys Public Interest Summer Internship Award
Townsend, Douglas
Tracy Prize
Tracy, Herman Book Prize
Traill, Douglas
Tremblay, Elisabeth
Tripp/Smith Family Entrance Award
Truesdell, Aileen
Trzop, Stanley
Turnbull, George and Mary Foundation Fund Award
Tustin, Alan
Uffen, Mary Ruth
Undergraduate Prize in Microbiology & Immunology
University Council Bursary
University Scholarship in Music
Upitis International Study Award
Urquhart, M. C.
Van Nostrand/Holt Family
van Steenbergen, Kim (Nursing 1978)
Vance, Barbara
Vance, Howard
Velan Award
Venice Program Bursary
Vessie, Ian and Estelle
Vice, David G.
Viner, Elaine and Walter
Vipond, Claude H.
Vorres Hellenic, Alexander and Ian, Travel Bursary
Vorres Hellenic, Alexander and Ian, Travel Fellowship 
Vowles, Bruce
Waddington, Alice (Civil Engineering)
Waddington, Alice Pierce (Medicine)
Waddington, Alice Pierce (Theology)
Waddington, Alice Pierce Scholarship in English
Waddington, Alice Pierce Scholarship in History
Wakulat, John
Wallace Prize
Wallace, Bronwen
Wallace, Principal
Wallerstein, Avi Award
Wallgren, Adam
Walls, James Carrigan
Walsh, Thomas M.
Walter, Herman
Walters, Mildred
Walton, John (Auto-Education)
Walton, John D. B. (Auto-Classics)
Walton, John D. B. Award
Walton, John D. B. Bursary
Walton, John Deakin Buckley Scholarship in Administrative Law
WAMIC Scholarship
WAMIC Wood Award
Warren, George Thomas Bursary in Applied Science
Warmbold Award
Warren, George Thomas Scholarship in Computer Engineering
Warren, George Thomas Scholarship in Computing Science
Wasmund Family Aboriginal Scholars Award
Wasmund Family Memorial Scholars Award
Waterloo Regional Law Association Entrance Award
Watkins Scholarship
Watson, H. Reginald
Watson, John
Watt, Daniel
Watts, Donna
Watts, John A.
Watts, J. R.
Weaver, Gerald and Aileen
Weeburn, Samuel
WeirFoulds LLP Award in Remedies
Welch, Frederick
West, Allen
West, Bethia Best
White, Peter R.
White, William E. Scholarship
Whyte, Edith Book Prize
Whyte, Edith Economics
Widdrington, Peter N.T.
Wigdor, Samuel
Wiggins, Dr. Ernest
Wilgar, W. P.
Wilhelmina Gordon Foundation Scholarship in English
Williams, David
Williams, Pamela
Wilson, Dr. Robert John Bursaries
Wilson, Dr. Robert John Entrance Scholarship
Wilson, E. B.
Wilson, E. M.
Wilson, Lila
Wilson, Mark R.
Wilson, Morley E.
Wiltshire, Trudy (Goodall) and Major C. "Mike"
Woeller, Michael and Susan
Wolff, Martin
Women in Engineering Bursary
Women's Golden Gaels Award
Women's Ice Hockey Award
Women's Performing Arts Bursary
Women's Visual Arts
Wong International Bursary
Wonnacott, Marion
Wood, Don
Work Study Bursary
World Missions Scholarship
Wright, Don in Music Education
Wright, Don in Vocal and Choral Music
Wright, Maude
Wylie Scholarship in New Testament
Yee, June
Young, Charles Frederick Bursary
Young, Charles Frederick Bursary in History
Young, Charles Frederick Entrance Scholarship
Young, William
Yourex, John
Zeitz, Ella

Kingston, Ontario, Canada. K7L 3N6. 613.533.2000