ITS

Information Technology Services
Information Technology Services

IT Administrative Representative List

Department Representative
ADVANCEMENT, OFFICE OF Paul Finn
Jon Bennett
AGNES ETHERINGTON ART CENTRE Jennifer Nicoll
Jacqueline Bell
ALMA MATER SOCIETY Lyn Parry
Wayne Pender
ANALYTICAL SERVICES UNIT Karen Topping
Paula Whitley
ANESTHESIOLOGY AND PERIOPERATIVE MEDICINE Dana Thompson-Green
Angela McTaggart
ANIMAL CARE SERVICES Susan Johnston
Joan Tremblay
ARCHIVES Donald Napier
Michael Vandenburg
Judy Young
ART HISTORY AND ART CONSERVATION, DEPARTMENT OF Elizabeth Cooper
Diane Platt
ARTS & SCIENCE, ADVANCEMENT Paul Finn
Jon Bennett
ARTS & SCIENCE, FACULTY OF (Dean's Office) Jill Phillips
Diane Reid
Bianca Vanderlaak
ARTS & SCIENCE, FACULTY OF (Student Services) Tammy Donnelly
Karen McBride
ARTS & SCIENCE, FACULTY OF (Continuing and Distance Studies) Monica Desjardins
ARTS & SCIENCE, MIR PROGRAM Jennifer Dee
ARTS & SCIENCE UNDERGRADUATE SOCIETY Leanne McNeely
ASSOCIATE VICE-PRINCIPAL (INTERNATIONAL) Josephina Smyth
ATHLETICS & RECREATION Chris Scovill
Clinton Adrid
BADER INTERNATIONAL STUDY CENTRE IT Sarah Butler
Stuart Creasey
Jack Beckley
BAN RIGH CENTRE Carole Morrison
John Porter
BETTER BEGINNINGS Stacey Garwood
BIOLOGY Julie French
Davin Carlson
BIOMEDICAL & MOLECULAR SCIENCES Yat Tse
Anne Tobin
Anita Lister
BUSINESS, ELDER & FAMILY CLINICS (Legal Aid) Sandra Tallen
Susan Reynolds
BUSINESS, SCHOOL OF - Commerce Society, Executive MBA Program, Queen's MBA, QSB Materials Management, Queen's Executive Development Centre Ron Leakey
Alison Josselyn
Roger Boyes
Robin Spires-Holmes
Brad Barbeau
Aaron Fernandes
Michael Farrell
Terry Donnelly
Nicholas Gallinger
Luke Nelson
CAMPUS BOOKSTORE Cindy Healy
Chris Tabor
CANADIAN CANCER TRIALS GROUP Nancy Dusharm
Mary Halligan
Mike Broekhoven
Joe Casey
Anne Biggar
Nicole Lawrence
Taylor Andrews
CANADIAN FRAILTY NETWORK Carol Barrie
CANADIAN INSTITUTE FOR MILITARY & VETERAN HEALTH RESEARCH (CIMVHR) Angela Whitehead
Stephanie Christophe
CANADIAN MICROELECTRONICS CORPORATION (CMC MICROSYSTEMS) Mark Jones
Craig Jeffrey
CANCER BIOLOGY & GENETICS Maureen Hobbs
John Singleton
CANCER CARE & EPIDEMIOLOGY Jennifer O'Donnell
Tina Dyer
Cancer Center of South Eastern Ontario @ KGH See "Oncology"
CANCER RESEARCH INSTITUTE Maureen Hobbs
CAREER SERVICES Carol-Anne Bell
John Porter
Cathy Keates
CENTRE FOR ADVANCED COMPUTING Paige Beddoe
Costa Dafnas
Chris MacPhee
Ashley Wightman
CHAPLAIN'S OFFICE John Porter
CHEMICAL ENGINEERING Lynn O'Malley
Paul Hiles
Graydon Smith
Elizabeth Agostino
Tanya Ligthart
CHEMISTRY Elisa Bulak
Ed Maracle
CIVIL ENGINEERING Phil Brown
Paul Hiles
Graydon Smith
Sandra Martin
Lloyd Rhymer
CLASSICS Susan Goodfellow
Judy Vanhooser
CLINICAL SIMULATION CENTRE Jeremy Babcock
Kim Garrison
CLINICAL SKILLS PROGRAM Kathy Bowes
COMMERCE SOCIETY - See School of Business listing  
COMMUNITY HOUSING Jacqueline Thibodeau
John Porter
Joe Da Costa
Elaine Bevens-Caird
COMPUTING, SCHOOL OF Tom Bradshaw
Laurie Truman
Aaron Visser
Ben Hall
CONTINUING & DISTANCE STUDIES Julian Enright
CONTINUING TEACHER EDUCATION Barb Huffman
Julie Lackie
Ian Leslie
Sarah Anderson
CONTINUING PROFESSIONAL DEVELOPMENT, CONTINUING HEALTH EDUCATION, FACULTY DEVELOPMENT Casey Hill
Cynthia Mangan
Allyson James
CORRECTIONAL LAW PROJECT Amber Oomen
Michael Brean
CRITICAL CARE MEDICINE Jennifer Korol
Anna Tavares
CULTURAL STUDIES Carrie Miles
CUPE 254 Janice Belanger
DAN SCHOOL OF DRAMA AND MUSIC Adair Redish
Amy Bello
Kim Gudlauski
Julia Stroud
Michael Cassells
DIAGNOSTIC RADIOLOGY Lynne Meilleur
Tammy Kearney
DONALD GORDON CENTRE Jacqueline Thibodeau
John Porter
Maggie Stubbs
DUNIN-DESHPANDE QUEEN'S INNOVATION CONNECTOR Katelyn Creasy
ECONOMICS Jill Hodgson
Mark Babcock

EDUCATION, FACULTY OF

(including ENGLISH, SCHOOL OF)

 

Chris Ingram
Bob Burge
Collin Breen
Josh Vine
Clint Giroux
Lorie Green
Kate Fazackerley
Tracy Lott
EDUCATION, FACULTY OF (Professional Studies) Jessica Della-Latta
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING Steve Babcock
Paul Doutre
Steve Humphrey
EMERGENCY MEDICINE Jessica Montagner
ENGINEERING & APPLIED SCIENCE, FACULTY OF Graydon Smith
Rod Berndt
Paul Hiles
Simon Smith
ENGINEERING SOCIETY (ENGSOC) Jason Young
ENGLISH, DEPARTMENT OF Karen Donnelly
Christopher Fanning
John Pierce
ENRICHMENT STUDIES Tracey Mallen
Samantha Martin
Jacqueline Thibodeau
ENVIRONMENTAL HEALTH & SAFETY Mary Pople
Sandra Jeffers
ENVIRONMENTAL STUDIES Paul Bass
Karen Depew
EQUITY OFFICE Meri Diamond
Greg Nacu
Jill Christie
EVENT SERVICES John Porter
Jacqueline Thibodeau
Sherman Woodman
EXECUTIVE MBA PROGRAM - See School of Business Listing  
FACULTY DEVELOPMENT (HLTH SCI) Elaine Carroll
FAMILY MEDICINE Mitchell Doherty
Laura Kennedy
Abigail Scott
Kristen MacKinnon
Terry Black
FILM & MEDIA STUDIES Denise Arsenault
Janice Belanger
Stephanie Wilson
Ryan Randall
FINANCE, OFFICE OF THE AVP  
FINANCIAL SERVICES, RESEARCH ACCOUNTING Bill Dean
Andrew Beckett
Tanya Robinson
Tasha Drexler
Samantha Emmons
FINE ART PROGRAM (Visual Art) Levanna Schonwandt
FOUR DIRECTIONS INDIGENOUS STUDENT CENTRE John Porter
FRENCH STUDIES/FRENCH CENTRE Agathe Nicholson
GENDER STUDIES, DEPT OF Terrie Easter Sheen
Kathy Baer
GEOENGINEERING CENTRE AT QUEEN'S-RMC Jolanda Noble
GEOGRAPHY & PLANNING Kathy Hoover
John Bond
GEOLOGICAL SCIENCES Agatha Dobosz
Tim Dowker
Dan Bullock
GLOBAL DEVELOPMENT STUDIES Barbra Brousseau
Mark Hostetler
GOVERNMENT & INSTITUTIONAL RELATIONS (University Relations)  
GRADUATE STUDIES, SCHOOL OF Tracey Kawamoto
Linda Lam
GSK  CLINICAL EDUCATION CENTRE Ana Pattison
HEALTH SCIENCES EDUCATION, OFFICE OF Carolyn Scott Lee
Allyson James
HEALTH SCIENCES, FACULTY OF Adrianna Gencarelli
Jason Palmer
Peter MacNeil
HISTORY Cathy Dickison
Matt Colby
HISTORY OF MEDICINE Jenna Healey
HOSPITALITY SERVICES (SODEXHO) Sue Conners
John Porter
Jacqueline Thibodeau
Sherman Woodman
HOUSING & ANCILLARY SERVICES Jacqueline Thibodeau
Joe Da Costa
John Porter
Kurtis Riehl
Sherman Woodman
HUMAN MOBILITY RESEARCH CENTRE Leone Ploeg
HUMAN RESOURCES Kathryn Aldrich
Mark Garrah
Sarah Williams
Morgan Nicholson
Sarah Heeney
Laurie Gee
Brooke Kelly
Kristen Prior
HUMAN RIGHTS OFFICE Ruth Santamaria
Margot Coulter
Greg Nacu
ICES @ QUEEN'S HEALTH SERVICES RESEARCH FACILITY Shari Scanlan
INDUSTRIAL RELATIONS CENTRE I. Donati
INDUSTRY PARTNERSHIPS & INNOVATION PARK Lisa Jones
Rick Boswell
INFORMATION TECHNOLOGY SERVICES Marg Hogan
Jim Petrunka
INTEGRATED LEARNING Simon Smith
Paul Hiles
Graydon Smith
INTERGOVERNMENTAL RELATIONS, INSTITUTE OF Mary Kennedy
INTERNAL AUDIT SERVICES Michael Brown
INTERNATIONAL CENTRE (QUIC) Ita McConnell
INTERNATIONAL CENTRE FOR COMMUNITY BASED REHABILITATION Paul Doutre
INTERNATIONAL & DEFENCE POLICY, CENTRE FOR Maureen Bartram
INTERNATIONAL PROGRAMS OFFICE Michael Green
INVESTMENT SERVICES Moira Sickling
ISABEL BADER CENTRE Tracey Evoy
Maggie Hunter
KINESIOLOGY & HEALTH STUDIES, SCHOOL OF Tim Dowker
Angie Maltby
KINGSTON REGIONAL CANCER CENTRE Micheline McDonald
LANGUAGE LAB Agathe Nicholson
LANGUAGES, LITERATURES & CULTURES Laurie Young
Margaret Maliszewska
LAW, FACULTY OF Amber Oomen
Nancy Somers
Michael Brean
Bianca Bruni
Andrew Swain
Debbie Samms
LAW, FACULTY OF/QLC Law Nicole Clark
Michael Brean
LAW STUDENTS' SOCIETY Amber Oomen
Michael Brean
LIBRARY Maria Burns
Donald Napier
Kim Dixon
Karyn Klenke
Paul Clifford
Lucy Lloyd-Batson
Nicola Sikkema
Michael Vandenburg
Judy Young
Sandra Morden
Andrew DaCosta
Emily Xu
MARKETING & COMMUNICATIONS-GRAPHIC DESIGN UNIT (UNIVERSITY RELATIONS) Paul Finn
Larry Harris
Graham Stratford
Laurie Pond
MATHEMATICS & STATISTICS Jason Cowell
MECHANiCAL & MATERIALS ENGINEERING Chris Barker
Chris Fowler
Paul Hiles
Graydon Smith
MEDICAL EDUCATION, POST GRADUATE Kayla Kooistra
Barbara Davison
MEDICINE, DEPARTMENT OF Emily Briffett
Chao Xue
Kaede Takami
MEDICINE, SCHOOL OF Adrianna Gencarelli
Devin Monroe
Matt Simpson
Andrew Dos-Santos
Jason Palmer
Matthew Doiron
Peter MacNeil
MEDICINE, SCHOOL OF (CTC) 15 Arch St. Ana Pattison
MEDICINE, SCHOOL OF (UGME) 80 Barrie St. Jacqueline Findlay
MINING, ROBERT M BUCHAN DEPARTMENT OF Wanda Badger
Peter Auchincloss
Graydon Smith
Paul Hiles
MIR PROGRAM (Industrial Relations) Sarah Bernard
MUSIC, SCHOOL OF Michael Cassells
Kim Gudlauski
NATIONAL EXECUTIVE FORUM ON PUBLIC PROPERTY Janet Devonshire
NEPHROLOGY  
NEUROSCIENCES, CENTRE FOR Mike Lewis
NURSING, SCHOOL OF Ted Girard
OBSTETRICS & GYNAECOLOGY Julie Wimmer
Heather Ramshaw
ONCOLOGY Micheline McDonald
OPHTHALMOLOGY Amanda McIntosh
Robert Ewart
OTOLARYNGOLOGY Patricia Sherwin
PEDIATRICS Debbie Randle
PARTEQ INNOVATIONS Nancy McIntyre
Leah McGinnis
PARTNERSHIPS & INNOVATION, OFFICE OF Lisa Jones
Rick Boswell
PATHOLOGY & MOLECULAR MEDICINE Kevin Kell
Barb Latimer
PHILOSOPHY Susanne Cliff-Jungling
Sergio Sismondo
Joshua Mozersky
PHYSICAL MEDICINE & REHABILITATION Heather-Ann Thompson
PHYSICAL PLANT SERVICES Karen Joyce
Tracy Elliott
Philip Hart
PHYSICS Tim Dowker
Peggy Hauschildt
Steve Gillen
PLANNING AND BUDGET Kim Akerblom
Sara Montgomery
Kathy Polywkan
POLICY STUDIES, SCHOOL OF Maureen Bartram
Chris Cornish
Lynn Freeman
Yuhong Lin
Lee VanNiedek
POLITICAL STUDIES Cynthia MacIntosh
Emma Clarke
Michelle Knapp-Hermer
POSTAL SERVICES Don Dean
PREVNET PROJECT Stacey Garwood
PRINCIPAL'S OFFICE Joanne Rose
Lynne Wight
PRINCIPAL'S RESIDENCE Sandy Fox
PRINTING, ON CAMPUS Steve Young
PROVOST & VP ACADEMIC (Faculty Relations Office) Allana Balesdent
PROVOST & VP ACADEMIC (International Office) Lauren Sharpe
Carol O'Connor
Amanda Curran
Pamela Boucher
PSYCHIATRY Marianne McGuire
Krista Robertson
PSYCHOLOGY Chris Degen
Justin Siu
PUBLIC HEALTH SCIENCES, DEPT OF Lee Watkins
QSB MATERIALS MANAGEMENT - See School of Business Listing  
QUEEN'S DAYCARE Eileen Beauregard
Mary Sutherland
QUEEN'S EXECUTIVE EDUCATION - See School of Business Listing  
QUEEN'S CENTRE FOR HEALTH SERVICES & POLICY RESEARCH Shari Scanlan
Lori VanWynsberghe
QUEEN'S MBA - See School of Business listing  
QUEEN'S PROJECT ON INTERNATIONAL DEVELOPMENT (QPID) Jason Young
QUEEN'S QUARTERLY Penny Roantree
QUEEN'S UNIVERSITY BIOLOGY STATION (QUBS) Sonia Nobrega
QUEEN'S WOMEN'S ASSOCIATION Terrie Easter Sheen
QUFA (FACULTY ASSOCIATION) Leslie Jermyn
Elizabeth Polnicky
RECTOR, OFFICE OF Chelsey Sisson
REGIONAL ASSESSMENT & RESOURCE CENTRE Heidi Galloway-Bourgoin
Candice Daiken
Greg Watson
Marie McCarron
REHABILITATION THERAPY, SCHOOL OF Sandra Turcotte
Paul Doutre
Svetlana Rytchkova
Martina McAllister
Caitlin MacDonald
RELIGION, SCHOOL OF Megan Couling
Mary Smida
RESEARCH DATA CENTRE Michael Vandenburg
Judy Young
RESIDENCES (HOUSING & HOSPITALITY) Jacqueline Thibodeau
Joe Da Costa
John Porter
Sherman Woodman
RESIDENCE LIFE John Porter
Catherine Landon
Sherman Woodman
Jacqueline Thibodeau
RESPIROLOGY  
RETIREES' ASSOCIATION George Brandie
RHEUMATOLOGY  
RISK AND SAFETY SERVICES Pamela Hay-Melia
SECURITY, CAMPUS & EMERGENCY SERVICES Donna Wolf
Murray Skeggs
SOCIETY OF GRADUATE and PROFESSIONAL STUDENTS Andria Burke
SOCIOLOGY Wendy Schuler
SPEG Brian Zufelt
STRATEGIC PROCUREMENT SERVICES Samantha Emmons
STRATHY LANGUAGE UNIT Bonnie Hall
Anastasia Riehl
STUDENT COMMUNITY LIAISON OFFICE Joan Jones
John Porter
STUDENT EXPERIENCE OFFICE Laura Morgenstern
STUDENT WELLNESS SERVICES (Counselling Services) Greg Watson
Frances Tan
Logan Reid
STUDENT WELLNESS SERVICES (Queen's Student Accessibility Office) Greg Watson
Jeanette Parsons
Logan Reid
STUDENT WELLNESS SERVICES (Health Services) Greg Watson
Fatima Couto
Frances Tan
Logan Reid
SURGERY, KGH VICTORY 3 Mara Kottis
Alison Infante
TEACHING & LEARNING, CENTRE FOR Louise Moran
Kaitlin McDonald
UNITED STEEL WORKERS 2010 Kelly Orser
UNIVERSITY CLUB Valerie Winn Paul
Deb Hill
UNIVERSITY OMBUDSMAN (OFFICE OF) Gail MacAllister
Kathleen Julien-Michels
UNIVERSITY REGISTRAR-ADMIN Antonietta Easter
Rick Stratton
UNIVERSITY REGISTRAR-STUDENT AWARDS Carla Place
Terry Stover
UNIVERSITY REGISTRAR-STUDENT RECORDS & SERVICES Tom Harper
Michael Liebana
Beth Magee
UNIVERSITY REGISTRAR-UNDERGRADUATE ADMISSION AND RECRUITMENT Andrew Couto
Mark Sloan
UNIVERSITY RELATIONS Alannah Boisvert
Keri Algieri
UNIVERSITY RESEARCH SERVICES Susan Richardson
Mallory Walker
UNIVERSITY RESEARCH SERVICES OFFICE OF COMPLIANCE (UNIVERSITY VETERINARIAN Genevieve Acteau
UNIVERSITY SECRETARIAT & LEGAL COUNSEL Chelsey Sisson
Erin Kearney
Suzan Moase
UROLOGY Janet Clark-Pereira
Beverly Howes
VP (ADVANCEMENT) Paul Finn
Jon Bennett
VP (FINANCE & ADMINISTRATION) Nicole Dalglish
VP (RESEARCH) Marianne Ferris
VICE PROVOST & DEAN OF STUDENT AFFAIRS Debra Easter
John Porter
Jessica Whiting
Gail Motut-Plata
WRITING CENTRE, STUDENT ACADEMIC SUCCESS SERVICES, LEARNING STRATEGIES Carly D'Amico