IT Admin Reps

IT Administrative Representatives

 

 

Department Representative
Advancement, Office of    See listing for Vice-Principal (Advancement)  
Agnes Etherington Art Centre Jacqueline Bell
Mark Birksted
Kate Ducharme
Danuta Sierhuis
Alma Mater Society Lyn Parry
Nathaniel Gerchikov
Matthew Guy
Analytical Services Unit Paula Whitley
Anesthesiology & Perioperative Medicine Ola Bienkowski
Sabrina Clark
Animal Care Services Susan Johnston
Archives Kimberley Dixon
Art History and Art Conservation and Fine Art, Department Of Cynthia Collins
Stefanie Killen
Bethany Pawliuk
Arts & Science, Advancement Jon Bennett
Brent Nickle
Arts & Science, Faculty of (Dean's Office) Kim Bellefontaine
Jason Cowell
Ignacio Donati
Jacquie Jamieson
Philomene Kocher
Arts & Science, Faculty of (Student Services) Danielle D'Souza
Arts & Science, Faculty of (Online) Julian Enright
Erik Bigras
Rebecca Sweetman
Arts & Science, MIR Program Anne-Marie Bergman
Arts & Science, Undergraduate Society Sean Thompson
Associate Vice-Principal (International) See listing for Vice-Principal, Associate (International),  
Athletics & Recreation Centre (ARC) Alexzander Branton
Chris Scovill
Bader International Study Centre IT Kieron Akam
Kirsty Renaud
Ban Righ Centre Susan Belyea
Nikisha Grant Ridley
Better Beginnings Stacey Garwood
Biology, Department of Rachel Batson
Darlene Davis
Kiki Snook
Biomedical & Molecular Sciences Alana Korczynski
Jackie Moore
Emily O'Brien
Anne Tobin
Yat Tse
Business Law Clinic, Elder & Family Clinics (Legal Aid) Susan Reynolds
Sandra Tallen
Business, Smith School of, Commerce Society, Executive MBA Program, Queen's MBA, QSB Materials Management, Queen's Executive Development Centre, Smith Video Conference Services Jerimie Bedard
Roger Boyes
Terry Donnelly
Paul Doutre
Michael Farrell
Aaron Fernandes
Nicholas Gallinger
Alison Josselyn
Ron Leakey
Robin Spires-Holmes
Andrew Swain
Philip Wade
Campus Bookstore Cindy Healy
Yan Ma
Brian Vincent
Canadian Cancer Trials Group Yasmin Abdo
Anne Biggar
Mike Broekhoven
Teddy Brown
Joe Casey
Hilary Cosgrove
Brandon Parks
Lam Pho
Drishti Trehan
Canadian Frailty Network Carol Barrie
Canadian Institute for Military & Veteran Health Research (CIMVHR) Stephanie Christophe
Angela Whitehead
Canadian Microelectronics Corporation (CMC Microsystems) Craig Jeffrey
Mark Jones
Cancer Biology & Genetics (CBG) Maureen Hobbs
John Singleton
Cancer Care & Epidemiology (CCE) Melissa Brushett
Tina Dyer
Cancer Center of South Eastern Ontario @ KGH See "Oncology"
Cancer Research Institute Maureen Hobbs
Career Services Jenny Debruyn
Meg Ferriman
Jill Shorthouse
Centre for Advanced Computing Costa Dafnas
Lukasz Lapczyk
Jamie Siklosi
Chemical Engineering, Department of Paul Hiles
Lynn O'Malley
Jill Storey
Chemistry, Department of Elizabeth Agostino
Elisa Bulak
Ed Maracle
Civil Engineering Phil Brown
Karen Charmbury
Paul Hiles
Sandra Martin
Jill Storey
Classics Archaeology Shannon Day
Clinical Simulation Centre Jeremy Babcock
Commerce Society See Smith School of Business listing  
Community Housing - See Housing & Ancillary Services listing  
Computing, School of Zach Babcock
Ben Hall
Lindsey Kelly
Doug Martin
Aaron Visser
Sarah-Jane Whittaker
Continuing Teacher Education (Faculty of Education) Sarah Anderson
Julie Lackie
Morgan Roy
Joshua Vine
Correctional Law Project Michael Brean
Amber Oomen
Critical Care Medicine Anna Tavares
Cultural Studies Susanne Cliff-Jungling
Carrie Miles
Lisa Sykes
CUPE 254  
Dan School Of Drama and Music Amie Bello
Timothy Burgin
Michael Cassells
Kim Gudlauski
Julia Stroud
Diagnostic Radiology Tammy Kearney
Lynne Meilleur
Donald Gordon Centre - See Housing & Ancillary Services listing  
Dunin-Deshpande Queen's Innovation Connector Virginia Sytsma
Joanna Tinus
Economics Department Mark Babcock
Alexandra Fox
Carley Malone

Education, Faculty of

(including School of English)

Collin Breen
Bruce Bell
Lorie Green
Clint Giroux
Zachery Grignet
Mari Hanson
Chris Ingram
Tracy Lott
Meghan O'Brien
Julien Ouimet
Behnaz Seyedahmadi
Holly Shepard
Yutong Wei
Andrea Wlodarczyk
Education, Faculty of (Professional Studies) Jessica Della-Latta
Electrical & Computer Engineering Paul Hiles
Steve Humphrey
Jill Storey
Emergency Medicine Jill McCreary
Jessica Montagner
Employment Relations Tanya Ligthart
Engineering & Applied Science, Faculty of Rod Berndt
Paul Hiles
Engineering Society (ENGSOC) Jason Young
English, Department of Meghan Brien
Enrichment Studies  
Environmental Health & Safety Sandra Jeffers
Tracey Kawamoto
Environmental Studies Colin Khan
Tammy Wintle
Event Services - See Housing & Ancillary Services listing  
Executive MBA Program - See Smith School of Business Listing  
Facilities Tracy Elliott
Karen Joyce
Faith & Spiritual Life, Office of Gail Motut-Plata
Family Medicine Terry Black
Kent Hamilton
Film & Media Studies Denise Arsenault
Ryan Randall
Finance, Office of the AVP  
Financial Services, Research Accounting Andrew Beckett
Anthony Boese
Tasha Drexler
Sarah Heeney
Tanya Robinson
Fine Art Program (Visual Art) Brian Hoad
Four Directions Indigenous Student Centre Shannon Beckstead
Jade Corbiere
French Studies/French Centre Agathe Nicholson
Gender Studies, Department of Denita Arthurs
Sailaja Krishnamurti
Jarena Lee
Sailaja Krishnamurti
GeoEngineering Centre at Queen's-RMC Jolanda Noble
Geography & Planning John Bond
Michelle Knapp-Hermer
Geological Sciences & Geological Engineering Agatha Dobosz
Tim Dowker
Paul Bass
Global Development Studies Mark Hostetler
Barbra Lalonde
Government & Institutional Relations (University Relations)  
Graduate Studies, School of Monica Corbett
Alexa Lafleche
Linda Lam
GSK Clinical Education Centre Ana Pattison

Health Sciences, Faculty of - Office of Professional Development & Educational Scholarship (OPDES), Health Sciences Education & Course Development Unit

Christine Iriving
Kate Kittner
Laura Offord
Sonali Sheth
Health Sciences (School of Medicine, School of Nursing, School of Rehabilitation Therapy, & Department of Physical Medicine & Rehabilitation) Jordan Bowes
Tracey Brais-Parker
Matthew Doiron
Adrianna Gencarelli
Kate Kuhnen
Jason Lockerbie
Mary Maddalena-Berry
Martina McAllister
Matt Simpson
Sandra Turcotte
History, Department of Amitava Chowdhury
Matt Colby
Cathy Dickison
Hospitality Services (Aramark) - See Housing & Ancillary Services listing  

Housing & Ancillary Services, Community Housing, Donald Gordon Centre, Enrichment Studies, Event Services, Hospitality Services (Aramark), Residence Life, Student Community Liaison Office

Joe DaCosta
Sue Hutchinson
Nelson Agu
Jacqueline Thibodeau
Sugeenthiran Shanmugaraja
Human Mobility Research Centre Leone Ploeg
Human Resources Mark Garrah
Laurie Gee
Brooke Kelly
Morgan Nicholson
Shawn Rogers
Sarah Williams
Human Rights and Equity Office Karen Beaubiah
Jill Christie
Meri Diamond
Greg Nacu
ICES @ Queen's Health Services Research Facility Shari Scanlan
Industrial Relations Centre Alison Darling
Stephanie Fischkoh
Industry Partnerships & Innovation Park Lisa Jones
Rick Boswell
Information Technology Services Marg Hogan
Christina Slack
Integrated Learning Centre Paul Hiles
Intergovernmental Relations, Institute of Mary Kennedy
Internal Audit Services Michael Brown
International Centre (QUIC) Sumia Bushra
Ita McConnell
Hanna Stanbury
International Centre for Community Based Rehabilitation (ICACBR)  
International & Defence Policy, Centre for Maureen Bartram
Brian Houtman
International Programs Office Nicky Gayle
Isabel Bader Centre Aaron Holmberg
Janelle MacPherson-Kenney
Jeffery Thomas
Kinesiology & Health Studies, School Of Jonathan Facun
Anna van der Meulen
Kingston Regional Cancer Centre Micheline McDonald
Language Lab Agathe Nicholson
Languages, Literatures & Cultures Susan Goodfellow
Law, Faculty of Michael Brean
Debbie Samms
Michael Stannard
Law, Faculty of, QLC Law Michael Brean
Nicole Clark
Michael Stannard
Law Students Society Michael Brean
Amber Oomen
Michael Stannard
Library Paul Clifford
Andrew DaCosta
Kim Dixon
Grant Jackson
Jason Mbikayi
Sandra Morden
Benneth Obilor
Scott Woods
Emily Xu
Marketing & Communications-Graphic Design Unit (University Relations)  
Mathematics & Statistics Department Jason Cowell
Jeananne Vickery
Mechanicals & Materials Engineering Department Chris Barker
Chris Fowler
Paul Hiles
Jill Storey
Medical Education, Post Graduate Amanda Villeneuve
Medicine, Department of (Including Department of Nephrology and Rheumatology) Mallika Bali
Barb Davison
Joel Gillis
Medicine, School of (See listing for Health Sciences, Faculty of)
Medicine, School of (CTC-UGME) 15 Arch St. Steven Barrett
Medicine, School of (UGME) 80 Barrie St. Jacqueline Findlay
Mining, Robert M Buchan Department of Paul Hiles
Oscar Rielo
Jill Storey
MIR Program (Industrial Relations) Sarah Bernard
Music, School of Michael Cassells
Kim Gudlauski
National Executive Forum on Public Property Janet Devonshire
Neurosciences, Centre For Jacob Belmont
Mike Lewis
Obstetrics & Gynaecology Heather Ramshaw
Julie Wimmer
Oncology
Mallory Walker
Ophthalmology, Department of Amanda McIntosh
Robert Ewart
Otolaryngology See listing for Department of Surgery  
Pediatrics, Department of Krista Knight
PARTEQ Innovations Leah McGinnis
Nancy McIntyre
Partnerships & Innovation, Office of Rick Boswell
Amanda Gilbert
Lisa Jones
Tammy Mewburn
Pathology & Molecular Medicine, Department of Kevin Kell
Yuexin Yang
Philosophy, Department of Jennifer Mclaren
Joshua Mozersky
Sergio Sismondo
Physics, Department of Tim Dowker
Kyra Funk
Steve Gillen
Physics - Arthur B. McDonald Canadian Astroparticle Physics Research Institute Zachary Kenny
Mark Richardson
Planning and Budget, Office of Kim Akerblom
Nadia Jagar
Kathy Polywkan
Policy Studies, School of Samantha Martin
Yuhong Lin
Political Studies, Department of Cynthia MacIntosh
Samantha Martin
Postal Services  
PREVnet Project Stacey Garwood
Principal's Office Kate Bearse
Printing, On Campus Steve Young
Provost & VP Academic (Faculty Relations Office) See listing for: Vice-Principal, Associate (Faculty Relations)  
Provost & VP Academic (Indigenous Initiatives) See listing for: Vice-Principal, Associate, (Indigenous Initiatives)  
Provost & VP Academic Kathy Polywkan
Provost & VP Academic   (Richardson Hall Suite 353 Only) Yohan Eum
Psychiatry, Department of Marianne McGuire
Meg McQueen
Krista Robertson
Meg McQueen
Psychology, Department of Ryan Coughlar
Sarah Indewey
Justin Siu
Public Health Sciences, Department of Geri Lyman
Susan Preston
Nikki Remillard
QSB Materials Management - See Smith School of Business Listing  
Queen's Cardiopulmonary Unit (QCPU) Brooke Ring
Queen's Daycare Kathy Polywkan
Queen's Executive Education - See School of Business Listing  
Queen's Centre for Health Services & Policy Research Shari Scanlan
Lori VanWynsberghe
Queen's MBA - See Smith School of Business listing  
Queen's Project on International Development (QPID) Jason Young
Queen's Quarterly Penny Roantree
Queen's University Biology Station (QUBS) Sonia Nobrega
Queen's Women's Association Mel Cote
Denita Arthurs
QUFA (Queen's University Faculty Association) Leslie Jermyn
Elizabeth Polnicky
John Rose
Rector, Office of Chelsey Sisson
Regional Assessment & Resource Centre Candice Daiken
Alexandra Bosco
Marie McCarron
Greg Watson
Religion, School of Grace Ebiekpi
Levanna Schonwandt
Research Data Centre Kimberley Dixon
Sandra Morden
Residence Life - See Housing & Ancillary Services listing  
Retirees' Association Cheryl Descent
Risk and Safety Services Pamela Hay-Melia
SECURITY, Campus & Emergency Services Erin Haworth
Julia Meerakker
Murray Skeggs
SNOLAB Parsa Moradian
Krina Patel
Society of Graduate and Professional Students Andria Burke
Sociology Kyle Hodder
Strategic Procurement Services Ryan Luney
Strathy Language Unit Bonnie Hall
Anastasia Riehl
Student Academic Success Services Ana Norris
Mikayla Sebesta
Student Affairs, Support Services & Community Engagement Katie Phillips
Student Affairs, Yellow House Centre - Student Equity & Inclusion Deanna Fialho
Jade Kaloudas-Corbiere
Student Experience Office (Vice-Provost & Dean of Student Affairs) Laura Cummings-Bentley
Taylor MacPherson
Molly Raffan
Student Wellness Services (Counselling Services) Logan Reid
Frances Tan
Greg Watson
Student Wellness Services (Queen's Student Accessibility Office) Logan Reid
Greg Watson
Student Wellness Services (Health Services) Fatima Couto
Susan Daggitt
Logan Reid
Frances Tan
Greg Watson
Surgery, KGH Victory 3, (Otolaryngology) Derek Cannon
Teaching & Learning, Centre for Kathy Polywkan
Kaitlin McDonald
Undergraduate Admission and Recruitment Andrew Couto
Mary Jo Dowker
Ian Leslie 
Mark Sloan
United Steel Workers 2010 Kelly Orser
Anke Starratt
University Animal Care Committee, Office of Natalie Kolomeitz-Douglas
University Club John Fisher
University Ombudsperson, Office of Kathryn Morrissey
University Registrar-Administration, Student Awards, Student Records & Services Reinhard Celis Corradi
Antonietta Easter
Michael Liebana
Carla Place
Terry Stover
Rick Stratton
University Relations Keri Algieri
Alannah Boisvert
Matthew Fair
University Relations - Integrated Communications Emily Groenewoud
Megan McGuire
University Research Services Patricia Detera
Susan Richardson
University Research Services - Research Ethics Compliance Patricia Detera
Susan Richardson
University Secretariat & Legal Counsel Kathleen Julien-Michels
Chelsey Sisson
Urology, Department of Janet Clark-Pereira
Beverly Howes
Vice-Principal (Advancement) Jon Bennett
Brent Nickle
Vice-Principal, Associate (Indigenous Initiatives) Cynthia Delahaye
Kim Gall
Vice-Principal, Associate (International)  
Vice-Principal, Associate (Faculty Relations) Allana Balesdent
Vice-Principal (Finance & Administration) Catherine Gaudreau
Hayley Stitt
Vice-Principal (Research) Patricia Detera
Susan Richardson
Vice-Provost & Dean of Student Affairs Megan McCammon
Gail Motut
Brandon Rombough

What are IT Administrative Representatives?

A departmental IT Admin Rep is a liaison and communications conduit between their department and IT Services. The IT Admin Rep can request services, changes, and support on behalf of the department. An IT Admin Rep is designated by their Department Head and they cannot be a student. Every department should have at least one IT Admin Rep; however, we strongly encourage departments to appoint two individuals so there is no break in service to your department. Some of the large departments have several reps appointed.

Requesting and Updating IT Admin Rep Membership

IT Admin Representatives are designated by a Department Head and cannot be a student. To request or update IT Admin Rep membership for your department, fill out the IT Admin Rep Membership form. Be sure to download and complete the attached document before submitting the form.

IT Admin Rep Membership Form

Current IT Administrative Representatives

Current IT Admin Reps have access to the IT Admin Rep SharePoint site. The site contains up-to-date information about current projects and initiatives from IT Services, as well as information on how to access restricted resources and understand the responsibilities of an IT Admin Rep. Where required, IT Services will also provide necessary communications to IT Admin Reps to send to members of their department regarding specific initiatives that may affect these users.

 

 

IT Admin Rep Sharepoint Site